Integracja strukturalna: sesja 10

Sesja dziesiąta jest kolejną z sesji integrujących. Bardzo ważna jest tutaj współpraca na osi fizjoterapeuta- pacjent. Podczas tej sesji terapeuta będzie prosił o ruchy klatką piersiowej zarówno w pozycji siedzącej i leżącej. Fizjoterapeuta podczas tej wizyty ma na celu zintegrowanie tułowia, przywrócenie równowagi przepony i dna miednicy. Sesja dziesiąta to także dobry czas na wstępną pracę na obręczy barkowej i obserwacji jak pracują stawy barkowe podczas chodu i oddechu. Fizjoterapeuta może wykorzystać pracę z pacjentem zarówno w pozycji siedzącej jak i stojącej, by aktywować jak najwięcej mięśni stabilizujących tułów.

Bodyreading

Fizjoterapeuta podczas czytania ciała zwróci uwagę na relacje tułowia w stosunku do miednicy i kończyn dolnych. Obszar tej sesji rozpościera się pomiędzy talerzami kości biodrowych a karkiem. Zatem dla fizjoterapeuty będzie ważne jak podczas chodu aktywuje się klatka piersiowa-  zwróci uwagę na to jak pracują mięśnie brzucha, jak rozpręża się klatka piersiowa podczas oddechu, a także jak pracuje kręgosłup. Istotne będzie również zaobserwowanie czy obręcz barkowa porusza się podczas chodu a także, czy jest aktywna podczas oddechu.

Terapia

Podczas sesji dziesiątej fizjoterapeuta będzie starał się zniwelować przechylenia i rotacje klatki piersiowej względem miednicy. Wróci do pracy nad przeponą, tak by poprawić jakość oddechu i by klatka piersiowa rozprężała się równomiernie. Istotnym elementem będzie również praca żeber i to, czy rozsuwają się one równomiernie względem siebie podczas oddechu, czy nie. Terapeuta oceni, czy brzuch jest takiej samej długości jak tylna część tułowia, a także zwróci uwagę na kąt ustawienia klatki piersiowej i odcinka szyjnego kręgosłupa. Bardzo ważna będzie także swoboda obręczy barkowej.

Wróć do artykułu o zintegrowaniu dolnej części ciała TUTAJ

Adres gabinetu

ul. Szwedzka 7D
54-401 Wrocław

Motus Fizjoterapia - Fizjoterapeuta Marta Świderska (Drozdowska) Wrocław

Gabinet mieści się we Wrocławiu w dzielnicy Fabryczna na Muchoborze Małym między osiedlem Nowy Dwór a Muchobór Wielki.