Długie podróże samolotem mogą być wyzwaniem zarówno dla ciała, jak i umysłu. Jako fizjoterapeuta, wiem, jak ważne jest przygotowanie się do takiej podróży, aby uniknąć dyskomfortu i problemów zdrowotnych.
Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci przetrwać długą podróż w jak najlepszej formie:
1. Jeżeli jest taka możliwość wybierz miejsce przy przejściu. Przy podróżach budżetowych jeżeli nie chcesz dopłacać extra za miejsce przy przejściu, możesz poprosić kogoś o zamianę miejsca. Wbrew pozorom ludzie oddają swoje miejsca, kiedy wiedzą, że ktoś ma problem np. z kręgosłupem. Być może zdarzy się, że Ty lub Twój partner/ -ka wylosuje takie miejsce, wtedy sprawa jest prosta. Wybór miejsca przy przejściu pozwoli Ci na łatwiejsze wstawanie i rozciąganie nóg, co jest kluczowe dla zachowania krążenia.
2. Przed wyjazdem zaopatrz się w aptece w skarpetki uciskowe. Mogą one zapobiec obrzękom i poprawić krążenie, co jest szczególnie ważne podczas długiego siedzenia.
3. Zanim samolot wzniesie się na odpowiednią wysokość i nie masz możliwości wstania, ćwicz w fotelu. Mogą to być proste ćwiczenia, jak na przykład:
– kółka stopami: wykonuj okrężne ruchy stopami w obie strony co godzinę. To poprawia krążenie w nogach,
– unoszenie pięt: podnoszenie pięt i palców na przemian również stymuluje przepływ krwi,
– aktywne napięcie i rozluźnienie mięśni: napinaj mięśnie łydek, ud i pośladków przez kilka sekund, a następnie je rozluźniaj. Powtarzaj co godzinę.
4. Kiedy jest taka możliwość wstań i poruszaj się. Postaraj się wstawać co godzinę i spacerować po kabinie przez kilka minut. Nie wstydź się. Kiedy się rozejrzysz, okaże się, że na pokładzie jest całkiem sporo osób spacerujących, rozciągających się, bądź po prostu regularnie spacerujących w kierunku toalety i z powrotem. Możesz również wykonać proste ćwiczenia rozciągające, takie jak skłony, wyprosty i rozciąganie ramion, gdy stoisz.
5. Pij dużo wody. Picie dużej ilości wody jest kluczowe dla utrzymania odpowiedniego nawodnienia organizmu, zapobiegania niestrawnościom, wzdęciom i innym nieprzyjemnym dolegliwościom w ciele, pojawiających się podczas długiej podróży.
6. Utrzymuj właściwą postawę. Użyj poduszki lub zwiniętego swetra, aby wesprzeć dolną część pleców. W samolotach latających na długie dystanse jest również możliwość rozłożenia fotela lub dostosowania zagłówka tak, by utrzymywał głowę w jednej pozycji. Możesz również użyć poduszki podróżnej, która podtrzyma Twoją szyję i zapobiegnie bólom karku.
7. Pamiętaj o zdrowej diecie. Unikaj ciężkich, tłustych posiłków przed i w trakcie lotu. Lekkie, zdrowe przekąski utrzymają Twój poziom energii i wpłyną korzystanie na Twoje samopoczucie.
8. Stosuj techniki relaksacyjne. Głębokie oddychanie może pomóc w redukcji stresu i napięcia mięśniowego. Skorzystaj z technik medytacyjnych lub słuchaj relaksacyjnej muzyki, aby zminimalizować stres.
Pamiętaj, że przed podróżą możesz również odwiedzić wykwalifikowanego fizjoterapeutę, który rozluźni Twoje ciało a także udzieli wskazówek jak szybko dojść do siebie po długiej podróży. Odpowiednie przygotowanie i dbanie o swoje ciało podczas lotu może znacząco poprawić Twoje samopoczucie i komfort. Stosując się do powyższych rad, możesz cieszyć się długą podróżą bez zbędnego dyskomfortu. Bezpiecznej podróży!
Umów wizytę już dziś! Link do kalendarza wizyt TUTAJ