Terapia Manualna
Terapia manualna bardzo często mylona jest przez pacjentów z kręgarstwem. Kręgarstwo nie ma żadnych podstaw w medycynie. Natomiast terapia manualna jest dziedziną fizjoterapii. Jest to sprawdzona, potwierdzona badaniami naukowymi metoda terapii opierająca się na wykonywaniu (w zależności od potrzeb) manipulacji, mobilizacji stawów kończyn lub kręgosłupa. Często zdarza się, że pacjenci mylą terapię manualną z kręgarstwem. Kręgarstwo nie ma żadnych podstaw w medycynie.
Natomiast terapia manualna jest dziedziną fizjoterapii. Jest to sprawdzona, potwierdzona badaniami naukowymi metoda rehabilitacji opierająca się na wykonywaniu (w zależności od potrzeb) manipulacji, mobilizacji stawów kończyn lub kręgosłupa.

Terapeuta manualny to kwalifikowany fizjoterapeuta
Terapeutą manualnym nazywa się odpowiednio wykwalifikowaną osobę, która poza ukończonymi studiami przeszła dodatkowo specjalistyczny kurs terapii manualnej. Wyłącznie osoby, które ukończyły dodatkowy kurs mogą zajmować się pracą manualną w obrębie układu ruchu (układu kostnego, mięśniowo-powięziowego, nerwowego).
Terapia manualna rozpoczyna się dokładnym wywiadem przeprowadzonym przez fizjoterapeutę. Następnie przeprowadza on szereg testów, mających na celu stwierdzenie co może być przyczyną dolegliwości. Do przyczyn można zaliczyć między innymi: nadmiernie napięte mięśnie, zbyt rozciągnięte więzadła, ucisk na nerw czy nieprawidłową pracę w stawie.
Po wywiadzie i badaniu fizjoterapeuta stawia diagnozę, a następnie za zgodą pacjenta rozpoczyna leczenie zaburzeń funkcjonalnych układu ruchu (mięśni, stawów, nerwów). Metoda dostępna jest w ofercie gabinetu Motus we Wrocławiu.
W zależności od potrzeb fizjoterapeuta stosuje różnego rodzaju techniki:
- trakcję, czyli oddziaływanie na staw, mające na celu oddalenie od siebie powierzchni stawowych
mobilizację, polegającą na wykonywaniu przez fizjoterapeutę wielokrotnie ruchów trakcyjnych lub ślizgowych. Technika ta stosowana jest w celu zwiększenia ograniczonego zakresu ruchu w danym stawie. - neuromobilizację, gdy konieczne jest przywrócenie prawidłowej ruchomości nerwu
manipulację, którą większość pacjentów kojarzy z charakterystycznym 'strzyknięciem’ bądź 'chrupaniem’. Jest to szybka i krótka technika, która ma na celu uruchomienie zablokowanego stawu
masaż poprzeczny, funkcyjny, czyli oddziaływanie na tkanki miękkie (skórę, mięśnie, więzadła, rozcięgna, okostną) - poizometryczną relaksację mięśni, która jest techniką mięśniową i służy do leczenia zaburzeń czynnościowych mięśni i stawów. Technika polegająca na aktywnej pracy terapeuty i pacjenta podczas której pacjent świadomie rozluźnia dany mięsień.
rozciąganie, inaczej stretching, w celu zwiększenia zakresu ruchomości w stawie, wzmocnienia ścięgien, czy rozluźnienia mięśni. - Ćwiczenia we własnym zakresie w ramach terapii manualnej
Poza terapią w gabinecie Motus we Wrocławiu pacjent zostaje odpowiednio poinstruowany przez fizjoterapeutę jak i jakie ćwiczenia może samodzielnie wykonywać w domu, a także jaką profilaktykę należy zastosować żeby zminimalizować prawdopodobieństwo powrotu dolegliwości bólowych. I w tym momencie, po przeprowadzeniu terapii manualnej przez fizjoterapeutę w gabinecie, bardzo ważną rolę odrywa pacjent. W dużej mierze od niego zależeć będzie jak długo utrzyma się efekt rehabilitacji, czy pacjent będzie odpowiednio, ergonomicznie wykonywał swoją pracę, stosował się do zaleceń odnośnie profilaktyki przeciążeń w życiu codziennym, a także czy systematycznie wykonywał polecone przez fizjoterapeutę ćwiczenia.
Wskazania do terapii manualnej:
- dolegliwości bólowe lokalizujące się w obrębie kończyn, kręgosłupa
- dolegliwości bólowe powstałe w wyniku choroby zwyrodnieniowej stawów
- bóle i zawroty głowy
- bóle spowodowane wzmożonym napięciem mięśniowym
- nieprawidłowa postawa ciała
- przykurcze mięśniowe
- stany pourazowe, po skręceniu stawów, urazach sportowych
- stan po unieruchomieniu w opatrunku gipsowym
- stany przeciążeniowe mięśni, więzadeł i stawów
drętwienie i mrowienie, lokalizujące się w obrębie kończyn - ruch w stawie w niepełnym zakresie (ograniczona ruchomość stawów)
- ruch w stawie w 'nadmiernym’ zakresie (hipermobilność stawów, niestabilność stawów)
- zablokowanie stawów w obrębie kręgosłupa i stawów kończyn
Przeciwwskazania do terapii manualnej:
- stan po zabiegu operacyjnym kręgosłupa
złamania kręgów, zwichnięcia stawów kręgosłupa - osteoporoza
- choroby nowotworowe układu ruchu
- ostre stany zapalne
- ciąża
- problemy skórne
- ostre dolegliwości bólowe, spowodowane przepukliną jądra miażdżystego
- niedrożność tętnic kręgowych, zwłaszcza w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa
- kręgozmyk.
Terapia manualna w gabinecie Motus we Wrocławiu niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim likwiduje ból w obrębie narządu ruchu i przywraca sprawność ruchową. Skraca czas kompletnej rehabilitacji. Eliminuje lub zmniejsza stany zapalne tkanek miękkich. Pozwala szybciej wrócić do aktywności zawodowej i uniknąć długotrwałego stosowania środków farmakologicznych. Dodatkowym atutem tej metody jest fakt, że część ćwiczeń pacjent może wykonywać samodzielnie w domu.

Adres gabinetu
ul. Szwedzka 7D
54-401 Wrocław
Szybki kontakt
Motus Fizjoterapia - Fizjoterapeuta Marta Świderska (Drozdowska) Wrocław
Nasz gabinet mieści się we Wrocławiu w dzielnicy Fabryczna na Muchoborze Małym między osiedlem Nowy Dwór a Muchobór Wielki.