Kinesiology Taping

Inaczej „plastrowanie dynamiczne”. Metoda rehabilitacji polegająca na aplikacji na ciało rozciągliwego plastra w ściśle określony sposób. Każda aplikacja poprzedzona jest badaniem oraz oceną układu mięśniowo-powięziowego. Po przeprowadzeniu testów mięśniowych terapeuta dobiera odpowiednią aplikację dla pacjenta. Nie stosuje się szablonów do poszczególnych schorzeń.

Plaster aplikowany na ciało ma właściwości zbliżone do skóry dlatego naklejony w określony sposób wspiera mechanizmy samoleczenia organizmu przez co powoduje zmniejszenie dolegliwości bólowych i nienaturalnych odczuć skóry i mięśni, wspomaga pracę mięśni, koryguje niewłaściwą pozycję stawu, redukuje obrzęki czy zastoje limfatyczne.

Plastrowanie dynamiczne to jedyna metoda, która działa na organizm 24 godziny na dobę. Plastry działają zgodnie z funkcjonowaniem organizmu, dlatego efekt ich działania jest zauważalny bezpośrednio po ich zaaplikowaniu, a także utrzymuje się po ich usunięciu.

Jest to metoda, którą można łączyć z innymi formami rehabilitacji. Może być prowadzona jako jedyna forma terapii lub jako terapia uzupełniająca.

Metoda terapii polegająca na wykonywaniu ćwiczeń leczniczych. Ćwiczenia dobrane są indywidualnie do stanu pacjenta, rozpoczynając od ćwiczeń biernych, w których ruch za pacjenta wykonuje terapeuta poprzez ćwiczenia aktywnie wykonywane przez pacjenta, ćwiczenia z odciążeniem, ale również gimnastyka ogólnousprawniająca, poprawiająca kondycję, bądź pozwalająca na powrót do pełni sił po zabiegu operacyjnym.

Zalety plastrowania dynamicznego

Zaletą plastrów jest to, że utrzymują się one na ciele przez około 4-5 dni, można je moczyć, myć, także nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, uprawianiu sportu, korzystaniu z basenu itp.

A zatem Kinesiology taping może być stosowany w celu zmniejszenia napięcia mięśni, zwiększenia zakresu ruchomości w stawie, wsparcia mięśniu w ich prawidłowym funkcjonowaniu, w celu szybszego wchłaniania się krwiaków oraz zmniejszenia dolegliwości bólowych.

Terapia może być stosowana:

  • u osób z zespołami bólowymi kręgosłupa i stawów kończyn,
  • w korekcji wad postawy,
  • podczas terapii stanów pourazowych mięśni i stawów,
  • po zwichnięciach i skręceniach,
  • jako stały drenaż limfatyczny,
  • jako terapia w dolegliwościach bólowych u kobiet w ciąży,
  • w terapii blizn (uelastycznienie blizny, zmniejszenie jej widoczności),
  • w bólach menstruacyjnych,
    po zabiegach operacyjnych,
  • jako stabilizacja stawów, celem uniknięcia kontuzji,
  • w leczeniu rozległych siniaków.

Adres gabinetu

ul. Szwedzka 7D
54-401 Wrocław

Motus Fizjoterapia - Fizjoterapeuta Marta Świderska (Drozdowska) Wrocław

Gabinet mieści się we Wrocławiu w dzielnicy Fabryczna na Muchoborze Małym między osiedlem Nowy Dwór a Muchobór Wielki.