Integracja strukturalna
Czym jest integracja strukturalna?
Metoda powstała jako efekt wieloletniej pracy dr Idy Rolf i została rozwinięta przez Toma Meyersa. Według założeń integracji strukturalnej ciało stanowi całość, gdzie wszystkie mięśnie łączą się ze sobą, tworząc „taśmy”, które przenoszą napięcia w ciele. Terapia w koncepcji integracji strukturalnej ATSI składa się z 12 sesji i jest swego rodzaju projektem przez który terapeuta przeprowadza swojego pacjenta, pracując na jego ciele i uświadamiając mu możliwości ruchowe ciała. Integracja strukturalna to forma terapii mięśniowo- powięziowej, polegająca na przywróceniu równowagi poszczególnych struktur w ciele pacjenta, tak by jak najlepiej funkcjonowało w grawitacji.
Co to znaczy w praktyce? Jeżeli masz chwilę, to stań bokiem do lustra i spójrz na siebie. Czy możesz dostrzec, czy Twoja miednica znajduje się bezpośrednio nad stopami? Lub czy Twoja klatka piersiowa jest nad miednicą, aż wreszcie czy głowa znajduje się nad klatką piersiową? A może jednak widzisz, że głowa jest mocno wysunięta w przód? A może klatka piersiowa pochyla się do tyłu? Czy myślisz, że funkcjonowanie w taki sposób jest naturalne dla Twojego ciała? Czy dostrzegasz, ze jeżeli głowa mocno wysunęła się w przód, to będzie pociągała za sobą mięśnie znajdujące się z tyłu, na plecach? Te, które zazwyczaj Cię bolą ?
Integracja strukturalna to terapia, podczas której terapeuta będzie starał się zmienić wzorzec twojego ciała, tak by mogło ono zacząć pracować wydajniej. Spowoduje to, że Twój oddech stanie się pełniejszy, zyskasz lepszą kontrolę nad ciałem, uwolnią się negatywne emocje i znowu zaczniesz dobrze czuć się we własnym ciele.
Integracja strukturalna jest dla Ciebie, jeżeli:
- posiadasz wady postawy (niezależnie od wieku)
- borykasz się z nawracającym bólem w różnych rejonach ciała
- chcesz poprawić komfort swojego życia
- odczuwasz, że Twoje ciało męczy się w danej pozycji
- jesteś sportowcem, bądź chcesz poprawić wydajność swojego ciała
- czujesz, że pod wpływem różnych sytuacji życiowych, w których się znalazłeś Twoje ciało się zmieniło
Na czym polega integracja strukturalna?
Za pomocą własnych rąk terapeuta będzie wykonywał specjalistyczne techniki mięśniowo – powięziowe by rozluźnić lub przemieścić tkanki w ciele pacjenta. Praca ta polega na przywróceniu prawidłowych relacji miednicy względem stóp, klatki piersiowej względem miednicy, obręczy barkowej względem klatki piersiowej a także ustawienia głowy ponad klatką piersiową.
Przed rozpoczęciem sesji terapeuta przeprowadza wywiad, którego celem jest zebranie informacji takich jak: przebyte choroby, ewentualne zabiegi chirurgiczne jak i inne doświadczenia, które mogły wpłynąć na postawę pacjenta.
Podczas pierwszej sesji terapeuta poza oceną wizualną, przeprowadza szereg testów ruchowych, a następnie wybiera cele terapii spersonalizowane dla danego pacjenta. Następnie, pracując na tkankach miękkich dokonuje szeregu zmian w ciele pacjenta. Podczas wizyty, pacjent kilkukrotnie wstaje by ocenić jak zmienia się jego ciało.
Sesje można wykonywać 1, maksymalnie 2 razy w tygodniu. Niezwykle istotne jest aby praca z pacjentem nie była zbyt rozciągnięta w czasie i aby przerwy pomiędzy zabiegami nie były za długie. Dynamika zabiegów jest priorytetowa dla osiągnięcia najlepszych rezultatów.
Ważne: 1 sesja nie zawsze oznacza 1 wizytę. Czasami zachodzi potrzeba rozłożenia 1 sesji na 2 wizyty. Jeżeli będzie to konieczne, zostaniesz o tym poinformowany.
Jak się przygotować do zabiegu?
Na wizytę należy przyjść w wygodnej, nie krępującej ruchów bieliźnie, bądź krótkich spodenkach i topie sportowym. Strój należy dobrać tak, by pacjent czuł się komfortowo a terapeuta mógł bez problemu dokonać oceny wizualnej bądź bez przeszkód pracować na ciele pacjenta.
GOTOWY NA ZMIANY ?
Adres gabinetu
ul. Szwedzka 7D
54-401 Wrocław
Szybki kontakt
Motus Fizjoterapia - Fizjoterapeuta Marta Świderska (Drozdowska) Wrocław
Gabinet mieści się we Wrocławiu w dzielnicy Fabryczna na Muchoborze Małym między osiedlem Nowy Dwór a Muchobór Wielki.