Łokieć tenisisty to dolegliwość, która może być bardzo uciążliwa w codziennym życiu – zwłaszcza, gdy jest nawracający i intensywny. Jego przyczyny mogą być różne – od urazów, których doznało się przy wypadku, aż po schorzenia związane np. z charakterem wykonywanej pracy. Niezależnie jednak od powodu powstania bólu, leczenie w większości przypadków koncentruje się na profesjonalnej fizjoterapii.
Czym są łokieć tenisisty i golfisty? Wbrew swoim nazwom – wcale nie chorobami, które często dotykają sportowców profesjonalnie uprawiających te dyscypliny. Obie jednak wymagają profesjonalnej fizjoterapii.
Łokieć tenisisty – przyczyny i leczenie
Łokieć tenisisty to potoczna nazwa entezopatii nadkłykcia bocznego kości ramiennej, a więc schorzenia, które dotyka głównie prostowniki dłoni i palców Powstaje w wyniku nagromadzenia się mikrourazów, które powstały podczas wykonywania codziennych czynności i użytkowania mięśni – chodzi o te, które prostują nadgarstek w grzbietową stronę ręki. Efektem uszkodzeń jest znaczący ból okolic łokcia oraz – równie często – ocieplenie bolącego miejsca.
Terapia łokcia tenisisty zależy od postaci, jaką przybrało schorzenie. W 90% przypadków uszkodzenie występuje na brzusznej części nadkłykcia bocznego – na przyczepie mięśnia-prostownika nadgarstka. Objawem charakterystycznym tego typu jest kłujący ból. Wówczas zalecane jest:
- odciążenie stawu łokciowego – poprzez ograniczenie aktywności fizycznej, która przyczynia się do powstawania bólu, wówczas możliwe będzie stopniowe samoleczenie urazu,
- wykonanie terapii manualnej, którą poprzedzi głęboki masaż poprzeczny,
- wykonanie przez fizjoterapeutę zabiegu takiego jak fala uderzeniowa.
Stosowany jest również taping oraz ostrzykiwanie łokcia osoczem bogatopłytkowym. Czas leczenia tego schorzenia jest zróżnicowany i trzeba się uzbroić w cierpliwość w procesie powracania do pełnego zdrowia.
Łokieć golfisty – problem ze zginaczami
O ile łokieć tenisisty jest związany z prostownikami, o tyle schorzenie określane jako łokieć golfisty jest problemem zginaczy. Dokładniej jest to entezopatia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. W efekcie przeciążenia zginaczy dłoni i palców dochodzi do zmian przeciążeniowo-zapalnych ścięgien. Gdy mamy do czynienia z tym schorzeniem, ból pojawia się (wraz z tkliwością) na wewnętrznej stronie łokcia. Chory odczuwa również sztywność i osłabienie ręki, a także drętwienie i mrowienie. Gdy odpoczynek czy zimne okłady nie przynoszą szybkich rezultatów, a dolegliwości utrzymują się dłużej niż kilka dni, konieczna jest wizyta u lekarza lub fizjoterapeuty.
Leczenie obejmuje najczęściej m.in.: zimne okłady, zmniejszenie obciążenia łokcia i noszenie stabilizatora, masaż poprzeczny, kinesiotaping oraz zabiegi takie jak: jonofereza, diatermia krótkofalowa czy ultradźwięki.