Jak wykonywać prace ogrodowe?

Początek wiosny, a zwłaszcza miesiące takie jak kwiecień i maj to intensywny czas dla osób, które pasjonują się uprawianiem działki i dbają o swój przydomowy ogród czy warzywnik. Praca w ogrodzie może być bardzo satysfakcjonująca, ale również obciążająca dla pleców, zwłaszcza jeśli nie dba się o ergonomię ciała podczas wykonywanych prac.

Oto kilka wskazówek jak pracować w ogrodzie, minimalizując ryzyko bólu pleców:

  • używaj odpowiednich narzędzi: na rynku dostępnych jest wiele narzędzi umocowanych na długich trzonkach. Pozwolą one pielić rabaty czy przycinać krzewy w niewymuszonej pochylonej postawie. Wybieraj narzędzia ogrodnicze, które są lekkie, ergonomiczne i dobrze wyważone.
  • unikaj długotrwałego skręcania się i pochylania: podczas pracy w ogrodzie staraj się utrzymać prostą postawę ciała i unikaj długotrwałego skręcania się lub pochylania. Jeśli to możliwe, zmieniaj pozycję ciała regularnie.
  • podnoś ciężkie przedmioty prawidłowo: jeśli musisz podnosić ciężkie przedmioty, zginaj kolana, trzymaj przedmiot blisko ciała i używaj siły nóg do podnoszenia, unikając nadmiernego obciążenia na plecy.
  • dziel pracę na mniejsze fragmenty: zamiast wykonywać jedną długą sesję pracy w ogrodzie, podziel zadania na mniejsze fragmenty i wykonuj je w krótszych interwałach, dając sobie czas na odpoczynek i regenerację.
  • zadbaj o ergonomię: upewnij się, że stanowisko pracy w ogrodzie jest ergonomiczne. Używaj podkładek pod kolana podczas pracy na ziemi, stosuj ławki ogrodowe lub stołki, aby uniknąć ciągłego siedzenia lub pochylania.
  • regularne przerwy i nawodnienie: co jakiś czas rób przerwy podczas pracy w ogrodzie, aby rozluźnić mięśnie i uniknąć przeciążenia. Pamiętaj również o regularnym piciu wody, aby zapobiec odwodnieniu.
  • wybieraj odpowiednie zadania na dany dzień: jeśli czujesz się zmęczony lub doskwiera Ci ból pleców, unikaj ciężkich prac ogrodniczych i skoncentruj się na lżejszych zadaniach, takich jak sadzenie roślin czy pielęgnacja kwiatów.
  • uginaj kolana: jeśli musisz się pochylić do ziemi, ugnij kolana, aby zmniejszyć napięcie na plecach. Staraj się unikać pochylania się w pasie, co może zwiększać ryzyko urazu pleców.

Przestrzeganie tych wskazówek może pomóc w zapobieganiu bólom pleców podczas pracy w ogrodzie, umożliwiając bardziej przyjemne i bezpieczne doświadczenie ogrodnicze.

Jeżeli po pracach ogrodowych ból nie ustępuje w ciągu kilku dni, nie zwlekaj i umów się na wizytę TUTAJ

Adres gabinetu

ul. Szwedzka 7D
54-401 Wrocław

Motus Fizjoterapia - Fizjoterapeuta Marta Świderska (Drozdowska) Wrocław

Gabinet mieści się we Wrocławiu w dzielnicy Fabryczna na Muchoborze Małym między osiedlem Nowy Dwór a Muchobór Wielki.