Integracja strukturalna: sesja 1

Kiedy spotykamy się pierwszy raz z osobą, która będzie prowadzić nasz proces integracji strukturalnej, towarzyszy nam ekscytacja, strach a także ogromna ciekawość! Jak to wszystko będzie wyglądało? Co będziemy robić? Czy to napewno dla mnie? Pierwsza sesja integracji strukturalnej to wyzwanie zarówno dla fizjoterapeuty i pacjenta.

Wywiad

Najpierw fizjoterapeuta przeprowadza wywiad. Będzie chciał się dowiedzieć jak najwięcej o ogólnym stanie pacjenta, urazach, przebytych zabiegach operacyjnych, wypadkach komunikacyjnych a także aktywności ruchowej i rodzaju wykonywanej pracy (to w pracy spędzamy prawie cały dzień!). Wszystkie informacje są istotne. Fizjoterapeuta buduje w głowie obraz pacjenta, jego codziennych nawyków, możliwości ciała, zaznajamia się z tym jak funkcjonuje dany człowiek, co może włączyć do swojej codzienności a z czego zrezygnować.

Body reading, czyli czytanie ciała

Kiedy fizjoterapeuta przeprowadzi wywiad, poprosi pacjenta o rozebranie się do bielizny (mogą to być krótkie spodenki, u kobiet również sportowy top). Będzie chciał obejrzeć ciało pacjenta w czterech płaszczyznach: z przodu, z tyłu i z obu boków. Po wstępnym zapoznaniu się z obrazem ciała pacjenta poprosi o przejście kilku, kilkunastu kroków tak, by zrozumieć mechanikę jego ciała.

Terapia

Podczas pierwszej sesji integracji strukturalnej fizjoterapeuta zaznajamia się z ciałem pacjenta. Obserwuje jak pacjent reaguje na jego dotyk, uczy się granicy bólu, dowiaduje się jaki jest powód rozpoczęcia procesu. Pierwsza sesja jest sesją powierzchowną, opartą na opracowaniu przedniej części ciała. Taśma powierzchowna przednia razem z taśmą powierzchowną tylną kontrolują ruchy ciała w płaszczyźnie strzałkowej. Gdy dochodzi do nierównowagi w obrębie taśmy powierzchownej przedniej ciało pacjenta lub któryś z jego przednich elementów będzie się znajdowało w zgięciu w przód lub ograniczony będzie wyprost w tył.

Wzorce sugerujące skrócenie któregoś z elementów taśmy powierzchownej przedniej:

  • ograniczenie zgięcia podeszwowego stopy (niemożność obciągnięcia palców),
  • przeprost w kolanach,
  • miednica ustawiona w przodopochyleniu,
  • miednica przesunięta w przód,
  • ograniczenie oddechu lub ruchomości klatki piersiowej,
  • klatka piersiowa pochylona w przód,
  • głowa wysunięta w przód.

Jeżeli zauważasz u siebie któryś z wyżej wymienionych elementów, może to czas by zacząć swoją przygodę z integracją strukturalną?

Umów wizytę już dziś!

 

 

Adres gabinetu

ul. Szwedzka 7D
54-401 Wrocław

Motus Fizjoterapia - Fizjoterapeuta Marta Świderska (Drozdowska) Wrocław

Gabinet mieści się we Wrocławiu w dzielnicy Fabryczna na Muchoborze Małym między osiedlem Nowy Dwór a Muchobór Wielki.