Początek wiosny, a zwłaszcza miesiące takie jak kwiecień i maj to intensywny czas dla osób, które pasjonują się uprawianiem działki i dbają o swój przydomowy ogród czy warzywnik. Praca w ogrodzie może być bardzo satysfakcjonująca, ale również obciążająca dla pleców, zwłaszcza jeśli nie dba się o ergonomię ciała podczas wykonywanych prac.
Oto kilka wskazówek jak pracować w ogrodzie, minimalizując ryzyko bólu pleców:
- używaj odpowiednich narzędzi: na rynku dostępnych jest wiele narzędzi umocowanych na długich trzonkach. Pozwolą one pielić rabaty czy przycinać krzewy w niewymuszonej pochylonej postawie. Wybieraj narzędzia ogrodnicze, które są lekkie, ergonomiczne i dobrze wyważone.
- unikaj długotrwałego skręcania się i pochylania: podczas pracy w ogrodzie staraj się utrzymać prostą postawę ciała i unikaj długotrwałego skręcania się lub pochylania. Jeśli to możliwe, zmieniaj pozycję ciała regularnie.
- podnoś ciężkie przedmioty prawidłowo: jeśli musisz podnosić ciężkie przedmioty, zginaj kolana, trzymaj przedmiot blisko ciała i używaj siły nóg do podnoszenia, unikając nadmiernego obciążenia na plecy.
- dziel pracę na mniejsze fragmenty: zamiast wykonywać jedną długą sesję pracy w ogrodzie, podziel zadania na mniejsze fragmenty i wykonuj je w krótszych interwałach, dając sobie czas na odpoczynek i regenerację.
- zadbaj o ergonomię: upewnij się, że stanowisko pracy w ogrodzie jest ergonomiczne. Używaj podkładek pod kolana podczas pracy na ziemi, stosuj ławki ogrodowe lub stołki, aby uniknąć ciągłego siedzenia lub pochylania.
- regularne przerwy i nawodnienie: co jakiś czas rób przerwy podczas pracy w ogrodzie, aby rozluźnić mięśnie i uniknąć przeciążenia. Pamiętaj również o regularnym piciu wody, aby zapobiec odwodnieniu.
- wybieraj odpowiednie zadania na dany dzień: jeśli czujesz się zmęczony lub doskwiera Ci ból pleców, unikaj ciężkich prac ogrodniczych i skoncentruj się na lżejszych zadaniach, takich jak sadzenie roślin czy pielęgnacja kwiatów.
- uginaj kolana: jeśli musisz się pochylić do ziemi, ugnij kolana, aby zmniejszyć napięcie na plecach. Staraj się unikać pochylania się w pasie, co może zwiększać ryzyko urazu pleców.
Przestrzeganie tych wskazówek może pomóc w zapobieganiu bólom pleców podczas pracy w ogrodzie, umożliwiając bardziej przyjemne i bezpieczne doświadczenie ogrodnicze.
Jeżeli po pracach ogrodowych ból nie ustępuje w ciągu kilku dni, nie zwlekaj i umów się na wizytę TUTAJ