Ból pleców przy komputerze

Komputer ułatwia pracę w wielu dziedzinach, jednak wykonywanie różnych zadań w pozycji siedzącej przed monitorem może prowadzić do poważnych schorzeń. Bardzo często pojawia się najpierw ból pleców.

W jaki sposób tego uniknąć, albo ograniczyć dolegliwości występujące przy pracy biurowej?

Podczas pracy przy komputerze najbardziej cierpi kręgosłup. Dzieje się tak przeważnie dlatego, że nie siedzimy w odpowiedni sposób. Dodatkowo na urazy podczas zbyt długiej pracy przy komputerze narażone są oczy, nadgarstki czy palce. Aby nie dopuścić do sytuacji, w której konieczne będzie podejmowanie bardziej poważnych, medycznych kroków, należy zadbać o profilaktykę.

Przedstawiamy Państwu kilka podstawowych rad, które wypracowane zostały na podstawie wieloletnich obserwacji sporej grupy osób wykonujących swoje zadania za biurkiem. Nie jest to niestety łatwe, ponieważ wymaga od nas dużego samozaparcia.

Sposobem na uniknięcie problemów zdrowotnych, które mogą pojawić się w obrębie kręgosłupa, jest prawidłowy sposób siedzenia przed komputerem. Staje się to możliwe pod kilkoma warunkami:

  1. Po pierwsze – należy w odpowiedni sposób ustawić krzesło. Wysokość powinna być uzależniona od wzrostu osoby pracującej przed komputerem.
  2. Najważniejsze by unikać pozycji zgarbionej i siedzieć w sposób wyprostowany. Należy być lekko odchylonym do tyłu, a stopy powinny opierać się stabilnie na podłodze.
  3. Plecy, które narażone są na różne problemy zdrowotne muszą być podparte, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.
  4. Jeżeli chodzi o mięśnie przedramion, można je odciążyć za pomocą regulowanych bocznych oparć, które posiada prawie każde krzesło.
  5. Należy również mieć na uwadze właściwą odległość od komputera – powinniśmy siedzieć w odległości równej długości wyciągniętej ręki.

Zalecamy zastosować się do tych kilku najważniejszych wskazówek. Wiemy, że utrzymanie wyprostowanej pozycji przez wiele godzin w pracy naprawdę nie jest łatwe. Warto zatem robić sobie przerwy w czasie pracy, nawet 5-10 minutowe na każdą przepracowaną godzinę.

Jeżeli posiadają już Państwo jakiekolwiek problemy z plecami – zapraszamy do kontaktu. Doradzimy jakie ćwiczenia można wykonywać samodzielnie oraz wspomożemy profesjonalnym masażem.

Adres gabinetu

ul. Szwedzka 7D
54-401 Wrocław

Motus Fizjoterapia - Fizjoterapeuta Marta Świderska (Drozdowska) Wrocław

Gabinet mieści się we Wrocławiu w dzielnicy Fabryczna na Muchoborze Małym między osiedlem Nowy Dwór a Muchobór Wielki.