Ostroga piętowa – metody leczenia

Ostroga piętowa to bardzo bolesna i uciążliwa dolegliwość. Jej objawy to ostry przeszywający ból w pięcie, sprawiający wrażenie, jakby ktoś wbijał w nią gwoździe. Jest to spowodowane, znajdującym się w pięcie, wyrostkiem utworzonym przez złogi wapienne i stanem zapalnym, jaki się wokół niego rozwija.

Zabiegi domowe

Mają na celu niedopuszczenie, do rozwoju staniu zapalnego. A jeśli takowy już powstanie, do szybkiego jego wyleczenia. Są one skuteczne tylko przy niedużym zaawansowaniu choroby. Jeżeli ból jest niewielki , zanim udasz się do fizjoterapeuty możesz zastosować na piętę przeciwbólowe i przeciwzapalne maści i żele dostępne w aptece bez recepty. Powinieneś również w domu regularnie stosować ćwiczenia rozluźniające mięśnie stopy. Są to na przykład: toczenie stopą małej butelki po podłodze, rolowanie stopy na niewielkiej piłce, rozciągnie łydki. Ćwiczenia takie należy wykonywać codziennie, nawet może być dwa razy dziennie. Każde z nich wykonuj przez 2-3 minuty i powtórz kilka razy.

Zabiegi fizjoterapii

Lekarz może skierować Cię na gimnastykę leczniczą pod okiem specjalisty fizjoterapeuty. Pod okiem specjalisty poznasz lecznicze ćwiczenia, których zadaniem jest stopniowe rozciąganie przyczepu rozcięgna podeszwowego, które odpowiedzialne jest za odczuwany przez Ciebie ból. Gimnastyka ta jest bardzo skuteczna, pod warunkiem, że uczęszczasz na nią regularnie i skrupulatnie wykonujesz ćwiczenia.

Inną drogą do pozbycia się dolegliwości bólowych jest terapia manualna podczas której fizjoterapeuta będzie manualnie pracował nad rozluźnieniem poszczególnych mięśni i więzadeł. Jest to najbardziej skuteczna metoda walki z tą przykrą dolegliwością.

Jak zapobiec nawrotowi choroby?

Przyczyna ostrogi piętowej jest w większości przypadków jest brak rozciągania po aktywności ruchowej. Mięśnie przenoszą po sobie napięcia, więc jeżeli nie będziesz się rozciągał po bieganiu, jeździe na rowerze czy innym rodzaju sportach może to 'zemścić się’ na Twojej pięcie. Ponieważ skrócone mięśnie w okolicy pośladków, tylnej grupy uda, łydki będą jeden pociągać za drugi a skutkiem tego będzie ostry, przeszywający ból w okolicy pięty.

Inną przyczyną może być chodzenie w nieodpowiednich butach. Cienka, twarda podeszwa nie zapewnia piętom odpowiedniej amortyzacji przy chodzeniu. Jeżeli chcesz uchronić się od tego przykrego schorzenia, zadbaj o to, aby nosić na co dzień odpowiednie, zdrowe obuwie. Wybieraj buty, które mają elastyczną i grubszą podeszwę, a w środku miękką wyściółkę oraz zapewniają stopie stabilne podparcie. Unikaj obuwia na zbyt wysokim obcasie powyżej 5 cm.

Adres gabinetu

ul. Szwedzka 7D
54-401 Wrocław

Motus Fizjoterapia - Fizjoterapeuta Marta Świderska (Drozdowska) Wrocław

Gabinet mieści się we Wrocławiu w dzielnicy Fabryczna na Muchoborze Małym między osiedlem Nowy Dwór a Muchobór Wielki.