Ból pięty – czy to już ostroga piętowa?

Ból pięty jest częstym problemem, który może mieć różne przyczyny. Jedną z najczęstszych jest zaburzona mechanika stopy, zapalenie rozcięgna podeszwowego czy ostroga piętowa.  Inne przyczyny bólu pięty to, na przykład:

  • wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych bez rozciągania mięśni bezpośrednio po wysiłku, może prowadzić do nadmiernego obciążenia i bólu pięty.
  •  przeciążenie mięśnia brzuchatego łydki. Nadmierne obciążenie mięśnia brzuchatego łydki, który przechodzi przez piętę, może prowadzić do bólu i napięcia w tej okolicy.
  •  uszkodzenia strukturalne: złamania, skręcenia lub inne uszkodzenia struktur w okolicy pięty, takie jak stłuczenia kości lub zerwanie więzadeł, mogą powodować ból.

W przypadku bólu pięty zaleca się skonsultowanie z fizjoterapeutą, w celu dokładnej diagnozy i ustalenia przyczyny bólu. W zależności od diagnozy, mogą być zastosowane różne metody leczenia, takie jak:

– Odpoczynek i unikanie czynników, które mogą nasilać ból, takich jak intensywna aktywność fizyczna.
– Lód i kompresja: Stosowanie lodu na bolesne miejsce może przynieść ulgę i zmniejszyć obrzęk.
– Rozciąganie lub wzmocnienie mięśni: wykonywanie odpowiednich ćwiczeń rozciągających lub wzmacniających mięśnie stopy i łydki może pomóc w zmniejszeniu bólu i poprawie funkcji.
– Terapia manualna: Fizjoterapeuta będzie wykonywać techniki rozluźniania mięśniowo- powięziowego lub manipulacji,    – Kinesiology taping: Fizjoterapeuta może zastosować technikę kinesiotapingu, która polega na aplikowaniu elastycznego plastra na skórę w celu poprawy stabilizacji, zmniejszenia bólu i poprawy funkcji stopy aby zmniejszyć napięcie mięśniowe i poprawić mobilność stawów.

Ważne jest, aby skonsultować się z fizjoterapeutą, który dokładnie oceni przyczynę bólu pięty i zaproponuje odpowiednie metody leczenia. Jeżeli fizjoterapeuta uzna za stosowne, skieruje pacjenta do ortopedy, celem dodatkowej konsultacji, wykonania zdjęcia RTG lub wykonania badania USG.

Reasumując, mimo iż ból pojawia się w pięcie wcale nie musi on oznaczać ostrogi piętowej.

Adres gabinetu

ul. Szwedzka 7D
54-401 Wrocław

Motus Fizjoterapia - Fizjoterapeuta Marta Świderska (Drozdowska) Wrocław

Gabinet mieści się we Wrocławiu w dzielnicy Fabryczna na Muchoborze Małym między osiedlem Nowy Dwór a Muchobór Wielki.