Wady postawy – czy fizjoterapia jest skuteczna?

Wady postawy to hasło, które słyszymy już w dzieciństwie. Nie garb się! Ściągnij łopatki! Znasz? Pamiętasz? Wszystko dlatego, że prawidłowa postawa ciała odgrywa kluczową rolę w zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Wiele osób w różnym wieku zmaga się z problemami związanymi z wadami postawy. Duża grupa z tych osób skarży się na dolegliwości bólowe stawów, kończyn czy tułowia. Często są to bóle nie zależne od tego czy  dana osoba uprawia sport czy nie.

Czym są wady postawy?

Wady postawy to nieprawidłowe ułożenie ciała, które może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Najczęściej spotykane wady postawy to:

1. Pogłębiona kifoza – Kifoza piersiowa to fizjologiczne wygięcie kręgosłupa w okolicach klatki piersiowej. Pogłębiona kifoza oznacza, że plecy są zbyt mocno zaokrąglone.

2. Pogłębiona lordoza – czyli zbyt duże wygięcie w odcinku lędźwiowym. Pośladki mocno wypchnięte w tył.

3. Skolioza – boczne odchylenie kręgosłupa od osi pionowej, tworzące kształt litery „S” lub „C”.

4. Asymetria barków – jedno ramię lub bark jest wyraźnie wyżej niż drugie.

5. Płaskostopie lub stopy mocno wydrążone – brak naturalnego łuku pod stopą lub zbyt mocno wysklepiony łuk przyśrodkowy stopy, co może wpływać na równowagę i postawę.

Wady postawy mogą wynikać z różnych czynników, takich jak złe nawyki posturalne, brak aktywności fizycznej, urazy, wypadki komunikacyjne lub czynniki genetyczne.

Fizjoterapia i Integracja Strukturalna – Klucz do poprawy postawy i samopoczucia

Fizjoterapia odgrywa kluczową rolę w diagnozowaniu, leczeniu i rehabilitacji wad postawy. Pierwszym krokiem w leczeniu wad postawy jest dokładna diagnoza. Doświadczony fizjoterapeuta może przeprowadzić badanie postawy, ocenić zakres ruchu, wykonać testy siły mięśniowej i innych czynników, które mogą wpływać na postawę. Najważniejszy w całym procesie jest indywidualizowany plan leczenia, dobrany do konkretnej osoby.

Jedną z możliwości pracy nad wadami postawy jest koncepcja Integracji Strukturalnej. Koncentruje się na identyfikowaniu i korygowaniu problemów strukturalnych w ciele, takich jak asymetrie i nierówności w długości kończyn czy zaburzenia w ułożeniu kości i stawów. Celem integracji strukturalnej jest przywrócenie równowagi i harmonii w układzie kostnym i stawowym pacjenta, a tym samym poprawa postawy.

Praca z fizjoterapeutą jest bardzo ważna, niezbędne jest jednak zrozumienie, że nie wszystkie wady postawy wynikają z problemów strukturalnych. Często wynikają one z nawyków posturalnych, braku aktywności fizycznej, niewłaściwego siedzenia przy biurku czy noszenia ciężkich przedmiotów. Dlatego fizjoterapia, integracja strukturalna, ćwiczenia wzmacniające,a także edukacja dotycząca prawidłowej postawy są równie ważne w leczeniu wad postawy.

Wady postawy mogą powodować ból, dyskomfort i wpływać na ogólną jakość życia. Dzięki fizjoterapii dostępnej we Wrocławiu istnieje wiele skutecznych sposobów na diagnozowanie, leczenie i poprawę postawy ciała. Jeśli masz problemy z wadami postawy, warto skonsultować się z doświadczonym fizjoterapeutą, który pomoże Ci odzyskać prawidłową postawę i cieszyć się zdrowiem. Pamiętaj, że wcześniejsza interwencja może pomóc uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych w przyszłości.

Adres gabinetu

ul. Szwedzka 7D
54-401 Wrocław

Motus Fizjoterapia - Fizjoterapeuta Marta Świderska (Drozdowska) Wrocław

Gabinet mieści się we Wrocławiu w dzielnicy Fabryczna na Muchoborze Małym między osiedlem Nowy Dwór a Muchobór Wielki.